• Feb 03, 2020
click fraud protection

Az első világháború miatt törölték az évi játékokat - amelyeknek a tervek szerint Berlinben kellene lenniük. Ugyanakkor a valódi olimpiai játékok formájában egy stadionot évekkel korábban terveztek a döntés meghozatala előtt (ez az 1913-as felvonulás a szerkezetet szenteli). Ez sem lesz az első alkalom, hogy a játékokat háború miatt nem tartják. A II. Világháború fényében mind az 1940-es, mind az 1944-es nyári és téli játékokat törölték.

Fotó keresztül Kongresszusi Könyvtár

Az idei nyári játékok különbséget tettek egy hét téli sportok (például jégkorong és műkorcsolya) számára. A sok figyelemre méltó közül az akkori brit versenyző, Albert Hill két aranyérmet nyert - de szinte nem engedték meg, hogy versenyezzen azért, mert "túl öreg" 31-kor. De még senki sem szólt Oscar Swahnról, egy 72 éves svéd lövészről abban az évben ezüstérmet vitt haza.

Az első hivatalos téli olimpián (bár ezt csak a tény után, két évvel elismernék) később), az amerikai Charles Jewtraw (jobbról jobbra, a fenti) megnyerte a legelső aranyérmet, miután megnyerte az 500 méteres gyorskorcsolya verseny.

instagram viewer

Amerika volt a nyári játékok domináns hajtóereje, különös tekintettel az atlétika eseményeire, és összesen 32 érmet hozott haza. Az amerikai Harold Osborn csak egy volt a sok nyertes közül, aki a magasugrásban aranyat nyert.

1928: St. Mortiz, Svájc

Ebben az évben először jelölték meg a nők számára, hogy versenyezzenek atlétikán (itt az amerikai futó, Elizabeth Robinson nyeri a 100 méteres versenyt). A keményen küzdött eredmény azonban visszaeséssel jár: Miután megfigyelt néhány kimerült versenytársat a 800 méteres verseny után, a tisztviselők megtiltották a nőknek a versenyfuttatást. 200 méternél hosszabb... egészen 1960-ig.

Ez az amerikai gyorskorcsolyázó, Irving Jaffee volt, aki megnyerte az aranyat mind az 5000, mind az 10000 méteres versenyeknél.

Ikon készült, amikor Mildred Ella "Babe" Didrikson két aranyat nyert az üregben és az akadályokban, valamint az ezüstöt a magasugrásban.

Szervező: Adolf Hitler, an baljós hang meghatározta ezeket a téli játékokat. (Bár nem volt annyira hírhedt, mint az akkori Nyári Játékok.) Ivar Ballangrud norvég gyorskorcsolyázó az 1500, 5000, 10000 méteres eseményeket sújtotta, és ezüstet nyert az 1500 méteren.

1948: St. Mortiz, Svájc

Ezek a téli játékok voltak az első olimpia, amelyet a második világháború után tartottak. Az Egyesült Államok a reflektorfénybe helyezte az első műkorcsolyázási aranyat, amikor a gravitációt szembeszökő Dick Button leszállt az első dupla tengelyhez a versenytörténetben.

Dick Button újabb győzelmet élvezhetett és leszállt az első háromszoros hurokból. De az igazi történet abban az évben volt Hjlamar Andersen norvég korcsolyázó, aki három érmet nyert, nevezetesen az 5000 méteres és az 10000 méteres eseményeket rekordmargóval.

A cseh távfutó ikon Emil Zapotek lett az egyetlen személy, aki valaha nyert 5000 és 10000 méteres és maratoni eseményeket ugyanazon olimpián. Kimerültek, csak gondolkodunk erre a lenyűgöző feat!

Noha az 1936-os játékok elsőként kerültek televíziózásra, az 1956-os téli játékok voltak az első, amelyeket a multinacionális közönség. Ezrek álltak be, hogy az osztrák Toni Sailer az első alpesi síelő legyen, aki három aranyérmet nyert.

A történelem akkor történt, amikor az amerikai férfi olimpiai jégkorong-csapat megnyerte az első aranyat. Időközben a nők először engedtek versenyezni a gyorskorcsolyával.

Már csak négy év telt el a nők számára, hogy versenyezhessenek a gyorskorcsolyával, de az elsöprő volt már abban a kategóriában, amikor az orosz Lidiya Pavlovna Skoblikova tetején volt mind a négy női gyorskorcsolya eseményeket.

A jövő súlyos bajnok, Joe Frazier aranyat nyert a bokszban. Larisa Latynina szovjet tornász lett a legszebb olimpia, miután megnyert két aranyérmet, ezüst és két bronzérmet, ami karrierjének érem 18-ra emelkedett.

Műkorcsolyázó, Peggy Fleming nyerte el az egyetlen Team USA-bajnoki aranyérmet a nők kislemezében. Időközben az 500 méteres gyorskorcsolyázási versenyen kíváncsi látvány volt a dobogón: három ezüstérmes. Az amerikai versenytársak, Mary Meyers, Dianne Holum és Jennifer Fish mind azonos időben érkeztek a döntőbe (46,3).

Tommie Smith és John Carlos az amerikai sprinterek a 200 méteres vonallal az első, a harmadik pedig a harmadik lett. A dobogóra hitetlenkedve felemelte az öklét az Egyesült Államokban a Fekete Szabadság Mozgalom szolidaritása mellett. Ezt a pillanatot az egyik legeredményesebbnek tekintik politikai nyilatkozatok készült a játékokon.

Nagyon sok volt az esküvő, mivel a Szovjetunió síelője, Galina Kulakova megnyerte mind a három női sífutó rendezvényt, a norvég gyorskorcsolyázó Ard Schenk szintén három aranyat.

Noha Mark Spitz hét aranyérmes olimpiai rekordot állított fel, a nyári játékokat megvetették a 11 izraeli atléta meggyilkolása a Palesztina Felszabadításának szeptemberi fegyvere által Szervezet.

Izgalmas év volt a műkorcsolyázás számára. Dorothy Hamill megnyerte a nők egyéni aranyérmét, míg Terry Kubicka a versenykori műkorcsolyázás történetének első visszapattanását kapta meg.

A tizennégy éves Nadia Comaneci román tornász megkapta az első tökéletes pontszámot az egyenetlen rudakban, hogy megnyerje az All Around versenyt. A nyári játékok leghíresebb pillanatát azonban akkor jelentette, amikor Caitlyn (akkor Bruce) Jenner megnyerte a decathlont 8,618 pont világrekorddal.

Döbbenetesen feldúlva az Egyesült Államok Férfi Nemzeti Hoki csapata legyőzte a Szovjetunió Nemzeti Csapatát, amelyet később "A csoda" -nak hívtak. A jégen. "Máshol a jégen: Eric Heiden gyorskorcsolyázó lett az első és egyetlen személy, aki télen öt aranyérmet nyert. Olimpián.

Az Egyesült Államok vezette bojkott az 1980-as nyári olimpiai játékok nagy részét leárnyékolta. Aleksandr Dityatin lett az első olyan személy, aki nyolc érmet nyert egyetlen olimpián, minden férfi gimnasztikai rendezvényen.

Carl Lewis négy aranyérmet nyert a 4x100 méteres, a 100 méteres, a 200 méteres és a távolugrás versenyekben. Mary Lou Retton, sérült térdén, a játékok csillagává vált, miután aranyat nyert a sokoldalúságból, amely ötérmes teljesítményt produkált.